Feather
Curve
Banner
AJAs Announces 2014 Winners

HALIFAX, May 9, 2015  /CNW/ - A celebration of excellence in Atlantic Canadian journalism was held tonight during the 34th Atlantic Journalism Awards, at the Halifax Marriott Harbourfront Hotel. The gold and silver awards were as follows:

Online News Reporting
The gold winner was: cbc.ca/nb – Daniel McHardie – CBC NB – Moncton Shootings.

The silver finalists in this category were:
ici.radio-canada.ca/acadie – Marilyn MarceauMoncton, NB – Fermeture de la clinique Morgentaler.

theguardian.pe.ca – Steve Sharratt/Jocelyne Lloyd/Nigel ArmstrongCharlottetown, PEI – PEI Double Homicide.

Best Page Presentation: Newspaper
The gold winner was: Nadine Fownes – The Chronicle Herald – Halifax, NSRemembrance Day.

The silver finalists in this category were:
Allison Saunders/Kyle Shaw/Elliott Magill/Ryan Chisholm – The Coast – Halifax, NS – The Ultimate Road Trip.

Nadine Fownes – The Chronicle Herald – Halifax, NS – The Great War.

Photojournalism Spot News: Newspaper
The gold winner was: Viktor Pivovarov – Times&Transcript – Moncton, NBMoncton Shooter.

The silver finalists in this category were:
Joe Gibbons – The Telegram – St. John's, NL – Empire Fire Scream.

Keith Gosse – The Telegram – St. John's, NL – Seniors Building Fire.

Photojournalism Feature: Newspaper
The gold winner was: Keith Gosse – The Telegram – St. John's, NL – Cooling Off.

The silver finalists in this category were:
Greg Agnew – Times&Transcript – Moncton, NB – Sunrise Skater.

Ron Ward – Times&Transcript – Moncton, NB – Final Goodbye.

Atlantic Magazine Article
The gold winner was: Stephen Kimber – Atlantic Business Magazine – St. John's, NL – Spilled Secrets.

The silver finalists in this category were:
Alec Bruce – Atlantic Business Magazine – St. John's, NL – Forged by Fire: The Triumph of Anne Whelan.

Beverley Ware/Christian Laforce – Herald Magazine – Halifax, NS – Lobster Trails.

Hugh McKervill – Atlantic Salmon Journal – Chamcook, NB – The River's Cure.

Atlantic Magazine: Best Cover
The gold winner was: Atlantic Business Magazine – St. John's, NL – Why #SuperStartUp Sucked – July 2014.

The silver finalists in this category were:
East Coast Living – Halifax, NS – North End Splendour – Winter 2014.

Herald Magazine – Halifax, NSRobert FrankSeptember 2014.

Atlantic Magazine: Best Profile Article
The gold winner was: Lois Legge – Herald Magazine – Halifax, NSRobert Frank.

The silver finalists in this category were:
Mike Landry – Saltscapes Magazine – Bedford, NS – Dreams Float.

Stephen Kimber – Atlantic Business Magazine – St. John's, NL – Hard…and Soft as Steele.

Breaking/Spot News Reporting: Print and Online
The gold winner was: Times&Trancript Newsroom – Moncton, NB – Three Police Officers Killed.

The silver finalists in this category were:
Canadian Press Team – The Canadian Press – Halifax, NS – Moncton RCMP Shootings.

Teresa Wright/Mitch MacDonald/Brian McInnis/Nigel Armstrong – The Guardian – Charlottetown, PEI – Three Teens Killed in Charlottetown Fire.

Breaking News Radio
The gold winner was: News95.7 Team – Halifax, NS – Post-Tropical Storm Arthur Batters NS.

The silver finalists in this category were:
Danielle Barron – VOCM – St. John's, NL – CBS Soccer Stabbing.

Fred Hutton/Danielle Barron – VOCM – St. John's, NL – MUN Campus Shooting.

Breaking News/Spot News: Television
The gold winner was: Chris O'Neill-Yates/Bruce Tilley/Sherry Vivien/Keith Burgess – CBC NL – St. John's, NL – Shaw Street Fire.

The silver finalists in this category were:
Kate Letterick/Melissa Oakley - CBC NB – Moncton, NB – Moncton Shootings.

Michèle Brideau – Radio-Canada Acadie – Moncton, NB – Fusillade à Moncton.

Enterprise Reporting: Print
The gold winner was: Adam Bowie – The Daily Gleaner – Fredericton, NB – Needless Suffering - Skilled Paramedics Handcuffed by Lawmakers.

The silver finalists in this category were:
Hilary Beaumont – The Coast – Halifax, NS – The Always-on Stalker.

Kate McKenna – Eastern Graphic – Montague, PEI – Freed on a Technicality.

Enterprise Reporting: Radio
The gold winner was: Myfanwy Davies/Angela Gilbert/Rachel Cave – CBC NB – Fredericton, NB – Operation Osprey.

The silver finalists in this category were:
Stephen Puddicombe/Paul-Emile D'Entremont/Peter Dawson – CBC NS – Halifax, NS – The Miss Ally Tapes.

Fred Hutton/VOCM News Team – VOCM – St. John's, NL – Dark NL Power Outage.

Enterprise Reporting: Television
The gold winner was: Adam Walsh/Philippe Grenier/Paul Pickett – CBC NL – St. John's, NL – Crooked Contractor.

The silver finalists in this category were:
Bob Murphy – CBC NS – Halifax, NS – The Drake Course.

Julie-Anne Lapointe – Radio-Canada Acadie – Moncton, NB – Dépenses du CCNB. 

Feature Writing: Print
The gold winner was: Stephen Kimber – Natural Resources Magazine – St. John's, NL – Closure.

The silver finalists in this category were:
John DeMont – Herald Magazine – Halifax, NS – The Taste Revolution.

Lois Legge – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Lest We Forget.

Feature Writing: Radio
The gold winner was: Jackie Torrens/Christina Harnett – CBC Atlantic – Halifax, NS – Poet Laureate of Youth Now Radio.

The silver finalists in this category were:
Gavin Simms – CBC NB – Moncton, NB – The Candle Man (The Story of Jude LeBlanc).

Jacques Poitras – Radio-Canada Acadie – Moncton, NB – La fête n'est pas encore commencée.

Feature Writing: Television
The gold winner was: Michel Nogue – Radio-Canada Acadie – Moncton, NB – Cauchemar à Cocagne.

The silver finalists in this category were:
Amy Stoodley/Marilyn Boone/Keith Burgess – CBC NL – St. John's, NL – Life After Sarah.

Brett Ruskin – Global Evening News – Halifax, NS – The Social Traveler.

Business Reporting: Any Medium
The gold winner was: Rachel Brighton – Rural Delivery Magazine – Liverpool, NS – Big Dairy Comes East: Consolidation Makes "Local" Elusive.

The silver finalists in this category were:
Ariane Hanlon – The Coast – Halifax, NS – The Business of Bare.

Chris Benjamin – Saltscapes Magazine – Bedford, NS – Betting the Fish Farm.

Sports Reporting: Any Medium
The gold winner was: Robert Jones – CBC NB – Fredericton, NB – The Amateur.

The silver finalists in this category were:
Andrew McGilligan – The Daily Gleaner – Fredericton, NB – The Ghosts of Baseball Hill.

Monty Mosher – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Fighting for Rio.

Arts & Entertainment Reporting: Any Medium
The gold winner was: Michael Landry – Telegraph-Journal – Saint John, NB – An Eye for It.

The silver finalists in this category were:
Elissa Barnard – Herald Magazine – Halifax, NS – Life and Art of Mary Pratt.

Suzanne Robicheau – Saltscapes Magazine – Bedford, NS – The Magic of Realism.

Commentary: Any Medium
The gold winner was: Stephen Kimber – Atlantic Business Magazine – St. John's, NL – How Would You UnHarper Canada?

The silver finalists in this category were:
Alec Bruce – Atlantic Business Magazine – St. John's, NL – The Tough Business of Keeping Calm and Carrying On.

Russell Wangersky – The Telegram – St. John's, NL – A Tragic Case.

Video Journalist: Television
The gold winner was: Laura Brown – Global NB Evening News – Moncton, NB – Show of Work.

The silver finalists in this category were:
Jeremy Eaton – CBC NL – Corner Brook, NL – Show of Work.

Philippe Grenier – Radio-Canada Acadie – St. John's, NL – Show of Work.

Editorial Cartooning
The gold winner was: Bruce MacKinnon – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Show of Work.

The silver finalists in this category were:
Michael de Adder – The Chronicle Herald – Halifax, NS – Show of Work.

Wayne Wright – The Journal Pioneer, Summerside, PEI – Show of Work.

Best Multimedia Feature
The gold winner was: Pascale Kutowski – Radio-Canada Acadie – Moncton, NB – Le CMA 2014.

The silver finalists in this category were:
Stephanie Johns/Elliott Magill/Veronica Simmonds/Erica Butler, Melissa Dubé/Meghan Tansey Whitton – The Coast – Halifax, NS – Fort Mac to Halifax: Living With Canada's Worst Commute.

TC Media Staff – TC Media Publications – (Jennifer Little – Kings County News – Kentville, NS) – A Week That Changed Our World.

Best Information News Radio Program (Selected Program)
The gold winner was: Maritime Noon – Norma Lee MacLeod – CBC Halifax – Halifax, NS – Moncton Manhunt.

The silver finalists in this category were:
Information Morning Moncton – CBC NB – Moncton, NB – Moncton Shootings.

VOCM Roundtable – Fred Hutton – VOCM – St. John's, NL – Louis' Story.

Best Radio Newscast (Selected Newscast)
The gold winner was: Island Morning News – August 8 – CBC PEI – Charlottetown, PEI.

The silver finalists in this category were:
The News95.7 Morning News – June 5 – Rogers Radio – Halifax, NS.

VOCM 1:00 PM Major News – May 29 – VOCM – St. John's, NL.

Best Television News Broadcast (Same Date Newscast)
The gold winner was: CBC Newfoundland Here and Now – CBC NL – St. John's, NL. 

The silver finalists in this category were:
NTV Evening News Hour – NTV – St. John's, NL.

Téléjournal Acadie – Radio-Canada Acadie – Moncton, NB.

The Jim MacNeill New Journalist Award
The gold winner was: Karissa Donkin – Telegraph-Journal – Saint John, NB. – Show of Work.

The silver finalists in this category were:
Bridget Yard – CBC NB – Bathurst, NB – Show of Work.

Shane Fowler – CBC NB – Fredericton, NB – Show of Work.

 

SOURCE Atlantic Journalism Awards

For further information: Bill Skerrett, Atlantic Journalism Awards, 902-478-6026, bmskerrett@aol.com

Home | Supporters | Organizers | Past Years | News Releases | Category Definitions | Rules | Tickets | Feedback

The Atlantic Journalism Awards has been a continuous annual celebration of journalistic excellence and achievement in Atlantic Canada since 1981. It is now managed by a volunteer industry board of directors representing print and broadcast news organizations. Contact Bill Skerrett at the AJAs office: (Tel) 902-425-2727; (Email) office@AJAs.ca