Feather
Curve
Banner
2006 Atlantic Journalism Award Winners

    HALIFAX, May 12 /CNW/ - A celebration of excellence in Atlantic Canada
journalism was hosted tonight at the 26th Atlantic Journalism Awards, at the
Halifax Marriott Harbourfront Hotel. Awards were presented in 25 categories.
Gold award winners and the other finalists of the AJAs categories were as
follows:Spot News - Print
      The gold award winner was:
        Canadian Press Team - Canadian Press, Halifax, NS - Cormorant
         Helicopter Crash
      The other finalists in this category were:
        Gordon Delaney - The Chronicle Herald, Valley Bureau, Kentville, NS -
         Fire Destroys Hog Farm
        The Valley Today Team - The Valley Today, Windsor, NS - Lost No More

    Spot News - Radio
      The gold award winner was:
        CBC Newsroom Newfoundland - CBC Radio, St John's, NL - Fire
      The other finalists in this category were:
        Cheryl Kawaja - CBC Cape Breton, Sydney, NS - Cormorant Crash
        Dennis Mulloy - VOCM Radio, St. John's, NL - Fire

    Spot News - Television
      The gold award winner was:
        Robert Jones - CBC TV, Fredericton, NB - Reaching Atlantica
      The other finalists in this category were:
        Paul Palmeter - Global Maritimes, Dartmouth, NS - Seal Slaughter
        Glenn Payette / Gary Quigley - CBC TV, St. John's, NL - York Street
         Fire

    Enterprise Reporting - Print
      The gold award winner was:
        Mary Ellen MacIntyre - The Chronicle Herald, Truro NS Bureau - A Coup
         Within
      The other finalists in this category were:
        Richard Cuthbertson - The Daily News, Halifax, NS - The New Asylums
        Stephen Kimber - The Coast, Halifax, NS - Cardiac Unrest

    Enterprise Reporting - Radio
      The gold award winner was:
        Connell Smith - CBC Radio, Saint John, NB - The Whale Odyssey
      The other finalists in this category were:
        Fernande Devost / Danielle Marchand - Société Radio-Canada
         Atlantique, Halifax, NS - Adieu l'Acadie, Hello Alberta / Quand le
         soleil se lève à l'Ouest
        Steve Sutherland - CBC Radio, Halifax, NS - Seeing the Forest for the
         Trees

    Enterprise Reporting - Television
      The gold award winner was:
        Chris O'Neill-Yates - CBC TV, St. John's, NL - The Secret Life of
         Dr. Chandra
      The other finalists in this category were:
        Stacey Baillie - Global Maritimes, Dartmouth, NS - Nowhere to Go
        Catherine Harrop - CBC TV, Moncton, NB - Access Denied

    Continuing Coverage - Print
      The gold award winner was:
        Quentin Casey - Telegraph-Journal, Saint John, NB - Prescription for
         Care
      The other finalists in this category were:
        Carole Morris - The Valley Today, Windsor, NS - Chris Parks'
         Suspicious Death
        Michael Tutton - Canadian Press, Halifax, NS - Cormorant Helicopter
         Crash Aftermath

    Continuing Coverage - Radio
      The gold award winner was:
        CBC Fredericton - CBC Radio, Fredericton, NB - McFitness
      The other finalists in this category were:
        Susan Aitken - CBC Radio, Bathurst, NB - Not Yet Dead
        CBC Cape Breton - CBC Radio, Sydney, NS - Outmigration

    Continuing Coverage - Television
      The gold award winner was:
        Jacqueline Foster - Global Maritimes, Dartmouth, NS - The Choking
         Game
      The other finalists in this category were:
        Andy Campbell - CTV, Fredericton, NB - Despres Trial
        Chris O'Neil-Yates - CBC TV, St. John's, NL - Zachary

    Feature Writing - Print
      The gold award winners were:
        Pam Pardy Ghent - The Independent, St. John's, NL - I'll Suck It Up
        Lezlie Lowe - The Coast, Halifax, NS - Living With HIV/AIDS
      The other finalists in this category were:
        Robert Plowman - The Coast, Halifax, NS - I Was an Internet Addict
        Susan Rendell - The Independent, St. John's, NL - Sex and the City

    Feature Writing - Radio
      The gold award winner was:
        Peter Anawati / Shaun Waters - CBC Radio, Fredericton, NB - The Two
         Lives of Denise
      The other finalists in this category were:
        Curtis Rumbolt / Chris Brookes, Battery Radio (Aired on CBC) - St.
        John's, NL - What We Might Have Been
        Myfanwy Davies / Christina Harnett - CBC Radio, Fredericton, NB -
         Julie, Meet Randy

    Feature Writing - Television
      The gold award winner was:
        Norma Lee MacLeod - CBC TV, Halifax, NS - Robin Tomah
      The other finalists in this category were:
        David Cochrane - CBC TV, St. John's, NL - 911 Special
        Phonse Jessome - CBC TV, Halifax, NS - Bedford Night

    Atlantic Magazine Article
      The gold award winner was:
        Barry Boyce - Shambhala Sun, Halifax, NS - Who Does God Vote For?
      The other finalists in this category were:
        Trevor J. Adams/ Andrew Danson - East Coast Living, Halifax, NS - The
         Unchanging Islands
        John Demont / Kevin Yarr/ Wes Reid - Saltscapes, Dartmouth, NS - The
         Country Connection

    Atlantic Magazine - Best Cover
      The gold award winner was:
        Shambhala Sun - Halifax, NS - January 2006
      The other finalists in this category were:
        Halifax Magazine - Halifax, NS - Sept/Oct 2006
        Saltscapes - Dartmouth, NS - July/Aug 2006

    Atlantic Magazine - Best Profile Article
      The gold award winner was:
        Philip Lee - Saltscapes, Dartmouth, NS - Man of a Thousand Songs
      The other finalists in this category were:
        Rob Antle - Saltscapes, Dartmouth, NS - The Story Teller
        Janice Landry - Atlantic Business Magazine, St. John's, NL - The Pie
         Man

    Sports Reporting
      The gold award winner was:
        Deanne Fleet - CBC TV, St. John's, NL - Gushue History
      The other finalists in this category were:
        Monty Mosher - The Chronicle Herald, Halifax, NS - Fighting Within
         the Rules - Buddy Askri
        Matthew Wuest - The Daily News, Halifax, NS - Regrettable for the Kid

    Arts & Entertainment Reporting
      The gold award winner was:
        Jim Reyno - The Daily News, Halifax, NS - Diddley
      The other finalists in this category were:
        Angela Antle / Ramona Dearing - CBC Radio, St. John's, NL - Socket
        Philip Lee - Saltscapes, Dartmouth, NS - Ron Hynes

    Commentary
      The gold award winner was:
        Alec Bruce - Here Magazine, Moncton, NB - For Sale: One Prosperity
         Plan; Only One Driver
      The other finalists in this category were:
        Ryan Cleary - The Independent, St. John's, NL - A Fishing Story
        Kate Kerr - CBC Radio, Saint John, NB - Same Sex Marriage

    VideoJournalist
      The gold award winner was:
        Paul Palmeter - Global Maritimes, Dartmouth, NS - Show of Work
      The other finalist in this category was:
        Andy Campbell - CTV, Fredericton, NB - Show of Work

    Spot News Photojournalism - Print
      The gold award winner was:
        Ryan Taplin - The Daily News, Halifax, NS - Paula Gallant Funeral
      The other finalists in this category were:
        André Forget - The Daily News, Halifax, NS - Takedown
        Tim Krochak - The Chronicle Herald, Halifax, NS - Is Anybody Out
         There?
        Scott McIntyre - The Cape Breton Post, Sydney, NS - Deer

    Spot News Photojournalism - Television
      The gold award winners were:
        Denis Butler - CBC TV, Fredericton, NB - Reaching Atlantica
        Roger Cosman - CBC TV, Fredericton, NB - Blogger Trial

    Feature Photojournalism - Print
      The gold award winner was:
        Noel Chenier -Telegraph-Journal, Saint John, NB - Grave Digger
      The other finalists in this category were:
        Darren Pittman - The Chronicle Herald, Halifax, NS - Pipelines
        Ryan Taplin - The Daily News, Halifax, NS - Intranslation

    Feature Photojournalism - Television
      The gold award winner was:
        Kevin Barnett - CBC TV, Halifax, NS - Gambia Connection
      The other finalists in this category were:
        Paul Creelman - CTV, Halifax, NS - Sail Away
        Paul Creelman - CTV, Halifax, NS - Brock's Big Day
        Jacques Giguère / Normand Richard / Ron Curwin - Radio-Canada,
         Moncton, NB - Moutons des Iles Tusket

    Editorial Cartooning
      The gold award winner was:
        Michael de Adder - The Daily News, Halifax, NS - Show of Work
      The other finalists in this category were:
        Bruce MacKinnon - The Chronicle Herald, Halifax, NS - Show of Work
        Greg Perry - Telegraph-Journal, Saint John, NB - Show of Work

    The Jim MacNeill New Journalist Award
      The gold award winner was:
        Nathan White - Telegraph-Journal, Saint John, NB - Show of Work
      The other finalists in this category were:
        James Keller - Canadian Press, Halifax, NS - Show of Work
        Kristen Lipscombe - The Chronicle Herald, Halifax, NS - Show of Work

    Student Awards

    AJAs Award of Merit
      Jenny Murphy - New Brunswick Community College, Woodstock, NB.

    AJAs Student Prize of Excellence
      Katie Smith - Holland College, Charlottetown, PEI.

    Le Prix D'Excellence Aliant en Journalisme Etudiant
      Lyne Robichaud - Université de Moncton, Moncton, NB.

    Atlantic Lottery Corporation Achievement Award
      Brendan Glauser - St Thomas University, Fredericton, NB.

    Canada Post Corporation Journalism Prize
      Alison Morash - Nova Scotia Community College - Kingstec Campus,
       Kentville, NS

    Emera Prize for Journalism Excellence
      Emma Yardley - University of King's College, Halifax NS.

    Communications Nova Scotia Journalism Scholarship
      Hannah Zitner - University of King's College, Halifax, NS.
For further information:
For further information: Rick Vidito, Atlantic Journalism Awards,
Project Coordinator, (902) 425-2727, office@AJAs.ca, www.AJAs.ca


Home | Supporters | Organizers | Past Years | News Releases | Category Definitions | Rules | Tickets | Feedback

The Atlantic Journalism Awards has been a continuous annual celebration of journalistic excellence and achievement in Atlantic Canada since 1981. It is now managed by a volunteer industry board of directors representing print and broadcast news organizations. Contact Bill Skerrett at the AJAs office: (Tel) 902-425-2727; (Email) office@AJAs.ca